Apklausa

Ar žinojote, kad pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele nesant apdraustam (-ai) privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, turėsite atlyginti medicinos paslaugų gavimo kitoje ES šalyje išlaidas?Apklausos rezultatai
Taip 61.4% (35):
 
Ne 31.6% (18):
 
Man neaktualu 7.0% (4):
 

Jau balsavo: 57

Žinoti sveika

2008.08.14, “Raseinių žinios”

Kad vaikų dantys būtų apsaugoti

Primename tėvams: dantukų sargai silantai – nemokamai

Besibaigianti vasara ir artėjantys mokslo metai vaikams ir jų tėveliams primena, jog neprošal patikrinti vaikų dantis, juos apsaugoti, jei reikia – pagydyti. Šią vasarą truputį pasikeitė vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis tvarka, dar praplėtusi galimybes: anksčiau buvo silantuojami 5–12 metų vaikų dantys, o dabar ši paslauga teikiama 6–14 metų vaikams. Kitoks amžiaus tarpsnis buvo nustatytas atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas ir sukauptą dantų silantavimo patirtį. Tokia Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa vykdoma nuo 2004–ųjų, ji finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.

Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programoje numatytas paslaugas teikia sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Jei anksčiau vaikų dantis silantais dengė įstaigos, sudariusios sutartis tik dėl pirminės odontologinės pagalbos teikimo ir apmokėjimo, tai dabar, pakeitus silantavimo tvarką, šias paslaugas turi teisę teikti visos gydymo įstaigos, sudariusius sutartis dėl odontologijos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantais ir šių paslaugų apmokėjimo iš PSDF biudžeto. Mat siekiama, kad šias paslaugas teiktų daugiau odontologijos gydymo įstaigų, taip pat – ir privačios klinikos.

Odontologai pataria dengti silantais vos išdygusius pirmuosius nuolatinius krūminius dantis, kurie paprastai dygsta 6–7 metų vaikams. Antrieji krūminiai dantys turėtų būti silantuojami 11–13 metų paaugliams. Pakeitus tvarką buvo numatyta, kad silantinėmis medžiagomis turi būti hermetizuojami ir tretieji krūminiai dantys, vadinamieji „protiniai“ (anksčiau jie buvo dengiami silantais tik pastebėjus didelį ėduonies pavojų). Jei ėduonies rizika didelė, hermetizuojami ir kapliai.

Šiemet dantų profilaktika, regis, rimtai susirūpino ir tėveliai, ir odontologai: per pirmąjį pusmetį buvo panaudota 807,7 tūkst. Lt – galima sakyti, visos šiam laikotarpiui skirtos lėšos. Iš viso šiemet Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programai skirta 1 mln. 735 tūkst. litų.

Nors programa dabar vykdoma gerai, vis dėlto pravartu dar kartą paraginti tėvelius ir vaikus, paauglius pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis ir priminti: silantai apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), be to, silantuose esantis fluoras skatina emalio mineralizaciją. Pieniniams dantukams šis metodas paprastai netaikomas, nes jų anatominė prigimtis daug paprastesnė – be gilių vagelių ir gumburėlių. Dantų vagelėse ir duobelėse paprastai kaupiasi apnašos, jos dažnai neišvalomos ir dantų šepetėliu. Tai aštuonis kartus labiau pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius.

Silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Tai neskausminga 5–10 min. trunkanti procedūra, danties gręžti nereikia. Jo paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, tenka jį gydyti ir plombuoti.

Taip pat išspausdintas:
Alio, Jonava”, 2008 m. rugpjūčio 16 d, Nr 61;
LR “Laikinoji sostinė”, 2008 m. rugpjūčio 20 d;
“Rinkos aikštė’, 2008 m. rugpjūčio 20 d;
“Kėdainių garsas”, 2008 m. rugpjūčio 28 d;
“Kazlų Rūdos kronika”, 2008 m. rugpjūčio 29 d. Nr.35;
“Atspindžiai, 2008 m. rugsėjo 2 d;
“Draugas”, 2008 m. rugsėjo 5 d;
“Kaišiadorių aidai’, 2008 m. rugsėjo 23 d.

Atnaujinta: 2020.08.03

X
Nauja, vieninga ligonių kasų svetainė

Informuojame, kad pradėjo veikti nauja, vieninga ligonių kasų interneto svetainė ligoniukasa.lrv.lt. Nuo gegužės 1 d. įvedę TLK interneto svetainės adresą, į naująją būsite nukreipiami automatiškai.