Apklausa

Ar žinojote, kad pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele nesant apdraustam (-ai) privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, turėsite atlyginti medicinos paslaugų gavimo kitoje ES šalyje išlaidas?Apklausos rezultatai
Taip 61.4% (35):
 
Ne 31.6% (18):
 
Man neaktualu 7.0% (4):
 

Jau balsavo: 57

Žinoti sveika

2007.05.03, “Naujienos”

Saugokime širdį

Kasmet didėjant gyventojų mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų aktualesne tampa ir šalyje trečius metus vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa.

Širdies ir kraujagyslių ligas provokuoja netvarkingas gyvenimo būdas, netinkami mitybos įpročiai, kai per daug vartojame gyvulinių riebalų, druskos, aštrių prieskonių, per mažai-augalinio aliejaus, lengvai virškinamo skaidulinio maisto, kruopų košių, daržovių. Širdies ir kraujagyslių ligas taip pat provokuoja ilgai besitęsiantis stresas, rūkymas, alkoholis, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris ir tt.

Nuo 2005 m. apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos paslaugos yra apmokamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Dėl širdies ir kraujagyslių ligų nemokamos paslaugos teikiamos padidintos rizikos amžiaus grupei - moterims nuo 50-65-rių metų ir vyrams nuo 40-55 metų. Beje, bet kokio amžiaus apdraustieji, turintys tam tikrų sveikatos nusiskundimų, gali kreiptis į gydymo įstaigą dėl reikalingų tyrimų atlikimo bei gydymo paskyrimo.Vykdant prevencijos programą siekiama sumažinti gyventojų sergamumą tokiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, kaip krūtinės angina, miokardo infarktu, smegenų išemija, insultu, periferinių arterijų tromboze. Taip pat svarbu atlikti tyrimus ir stebėti pacientus, kurie dar nejaučia sveikatos sutrikimų, nors serga ateroskleroze ar cukriniu diabetu.

Pernai Lietuvoje pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą paslaugų suteikta apie 21 tūkst. gyventojų. Tuo tarpu Kauno teritorinės ligonių kasos aptarnaujamoje veiklos zonoje minėtų paslaugų suteikta 4880 apdraustiems gyventojams (tame tarpe Marijampolės apskrityje-68 gyventojams). Kauno TLK veiklos zonoje širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą šiuo metu vykdo penkiolika gydymo įstaigų.

Informuos šeimos gydytojas

Net apie 85 proc. šių ligų galima išvengti sumažinus rizikos veiksnius, kaip rūkymą, viršsvorį, pasyvų gyvenimo būdą, padidėjusį kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujuje. Tad pagrindinis krūvis įgyvendinant šią programą tenka šeimos gydytojams, kurie apie programą turėtų informuoti savo pacientus, atlikti bazinius tyrimus, įvertinti širdies ir kraujagyslių riziką pagal tarptautinius kriterijus ,- t.y. rūkymas, kūno masės indeksas, liemens apimtis (moterims –ne daugiau 88 cm, vyrams-102 cm), glikemijos kiekis kraujuje bei taikyti profilaktines priemones. Informaciją apie galimybę pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų jums suteiks šeimos gydytojas toje įstaigoje, kuri dalyvauja šioje prevencijos programoje. Pasitikrinimo metu poliklinikoje ar šeimos centre, kuris dalyvauja šioje prevencinėje programoje jums bus nemokamai nustatyta gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti reikalingi tyrimai, kurie padės išsiaiškinti, ar egzistuoja realus pavojus susirgti širdies kraujagyslių ligomis ar ne. Reikalui esant šeimos gydytojas pacientą turėtų siųsti į specializuotus padalinius atlikti išsamesnių tyrimų. Patikros metu nemokamai nustatomi rizikos veiksniai, parengiamos gydymo rekomendacijos. Jei tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra gana didelė pacientui užtikrinama ilgalaikė prevencinė priežiūra, teikiamos gydymo rekomendacijos bei atliekami pakartotiniai tyrimai.

Taip pat išspausdinta:
“Marijampolės miesto laikraštis”, 2007m. gegužės 18 d. Nr. 37
“Raseinių žinios”, 2007m. gegužės 18 d.Nr. 20
“Kazlų Rūdos kronika”, 2007m. gegužės 18-24 d. Nr.20
"Sveikas žmogus", 2007m. Nr. 6;
"Atspindžiai", 2007m. birželio 12 d.
"Rinkos aikštė", 2007m. birželio 20 d.
"Kaišiadorių aidai", 2007m. liepos 3 d.
"Gyvenimas", 2007m. liepos 7 d.
"Santaka", 2007m. liepos 17 d.
"Kėdainių garsas", 2007m. rugpjūčio 9d.
"Alio, Raseiniai", 2007m. gegužės 18 d. nr.20

Atnaujinta: 2020.08.03

X
Nauja, vieninga ligonių kasų svetainė

Informuojame, kad pradėjo veikti nauja, vieninga ligonių kasų interneto svetainė ligoniukasa.lrv.lt. Nuo gegužės 1 d. įvedę TLK interneto svetainės adresą, į naująją būsite nukreipiami automatiškai.