Apklausa

Ar žinojote, kad pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele nesant apdraustam (-ai) privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, turėsite atlyginti medicinos paslaugų gavimo kitoje ES šalyje išlaidas?Apklausos rezultatai
Taip 61.4% (35):
 
Ne 31.6% (18):
 
Man neaktualu 7.0% (4):
 

Jau balsavo: 57

Žinoti sveika

2008.07.29, “Suvalkietis”

Kaip patekti į sanatoriją?

Ligonių kasos gauna gana daug klausimų dėl galimybės gydytis sanatorijose. Pirmiausia primename, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems (ar apsidraudusiems) gyventojams medicininę reabilitaciją skiria gydantysis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis.

Kada ir kokia reabilitacija skiriama

Gydytojo pareiga informuoti ligonį apie jam būtinas sveikatos priežiūros paslaugas, sekti paciento gydymą, atlikti reikalingus tyrimus, siųsti jį konsultuotis pas reikiamus specialistus, skirti vaistus, o esant atitinkamoms indikacijoms skirti reabilitacinį gydymą. Reabilitacija mūsų šalyje vykdoma keliais etapais. Pirmojo reabilitacijos etapo procedūros skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje. Šis etapas būtinas ligos komplikacijoms išvengti, siekiant trumpesnės gydymo stacionare trukmės, mažesnės neįgalumo tikimybės. Jeigu negalima suteikti I etapo medicininės reabilitacijos paslaugų, pacientas gali būti iš karto siunčiamas į II arba III etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą, medicinos dokumentuose nurodant priežastį.

Reabilitacijos II ir reabilitacijos III gydymo rūšys taikomos po sunkių ligų ir traumų. Sunkiausi ligoniai šį gydymą gauna ligoninių specializuotuose stacionarinės reabilitacijos skyriuose, įsteigtuose daugiaprofilinėse ar reabilitacijos ligoninėse, sanatorijose. Įsidėmėtina, kad stacionarinė reabilitacija pacientams skiriama po gydymo stacionare. Šių paslaugų teikiama vis daugiau, tačiau medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo poreikis nevisiškai tenkinamas.

Lengvesniems ligoniams po persirgtos ligos ar patirtos traumos gydantysis gydytojas gali skirti ambulatorinę reabilitaciją, kuri, specialistų teigimu, savo veiksmingumu nenusileidžia stacionarinei. Ši reabilitacijos rūšis turi daug privalumų: paslaugas pacientas gali gauti gyvenamojoje vietoje, be to, ambulatorinė reabilitacija yra gerokai pigesnė nei stacionarinė, o jos trukmė gali būti ilgesnė. Tai leidžia medicininės reabilitacijos paslaugų suteikti didesniam pacientų skaičiui. Ar pacientas turi gauti šias paslaugas stacionare, ar ambulatoriškai, sprendžia gydantysis gydytojas pagal paciento sveikatos būklę.

Jei gydantis gydytojas siunčia pacientą ambulatorinei reabilitacijai, o ligonis nori vykti į kitame mieste esančią stacionarinę reabilitacinę įstaigą (sanatoriją) už vadinamąsias „viešbučio paslaugas“ – nakvynę ir maitinimą (jei pacientas apsistos minėtoje sveikatos priežiūros įstaigoje) – teks susimokėti pačiam. Ligonių kasos sumoka tik už įstaigos sutektas gydymo procedūras.

 

Vaikams – prioritetas

Būtina akcentuoti: ligonių kasos siekia, kad ne mažiau kaip 20 proc. lėšų, numatytų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti, atitektų vaikų gydymui. Kasmet tiek lėšų nepanaudojama, todėl ligonių kasos ragina gydymo įstaigas, gydytojus dažniau skirti vaikams reabilitacinį gydymą. Tuo rūpintis turėtų ne tik stacionarai, bet ir pirminės sveikatos priežiūros centrai bei poliklinikos, taip pat – ir paslaugas vaikams teikiančios reabilitacijos įstaigos. Tad pageidautina ir patartina šių įstaigų darbuotojams aktyviau bendradarbiauti su vaikų gydytojais, organizuoti jaunųjų pacientų atsigabenimą bei jų pargabenimą po gydymo namo.

Vaikai iki 7 metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Vyresni vaikai, kuriems būtina slauga, taip pat turi tokią galimybę, jei taip nusprendžia gydytojų konsultacinė komisija. Tiesa, ligonį lydimiems asmenims sanatorijoje tenka susimokėti už maitinimą.

Apie reikiamus dokumentus ir tvarką

Gydytojas, paskyręs medicininės reabilitacijos ar sanatorinio gydymo paslaugas, pildo medicininių dokumentų išrašą ir išduoda nustatytos formos pažymą. Šiuos dokumentus reikia pateikti teritorinei ligonių kasai, išduodančiai pažymą, patvirtinančią teisę į kompensaciją už minėtą gydymą.

Išrašą būtina pristatyti į pasirinktą reabilitacijos įstaigą. Beje, gavęs siuntimą, į tą įstaigą pacientas turi nuvykti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas. Dėl atvykimo ir datos su pageidaujamos reabilitacijos įstaigos administracija iš anksto turėtų susitarti gydantysis gydytojas, o ne pacientas.

Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriama daugiau kaip 150 mln. litų.

 

Taip pat išspausdintas:

LR “laikinoji sostinė”, 2008 m. liepos 30 d.

“Raseinių žinios”, 2008 m. rugpjūčio 1 d.

“Kazlų rūdos kornika”, 2008 m. rugpjūčio 1 d.

“Santaka”, 2008 m. rugpjūčio 2 d.

“Naujienos”, 2008 m. rugpjūčio 5 d.

“Atspindžiai”, 2008 m. rugpjūčio 8 d.

“Rinkos aikštė’, 2008 m. rugpjūčio 13 d.

“Draugas”, 2008 m. rugpjūčio 19 d. Nr. 60.

“Alio, Jonava”, 2008 m. rugpjūčio 20 d.

“Kėdainių garsas”, 2008 m. rugpjūčio 21 d.

Atnaujinta: 2020.08.03

X
Nauja, vieninga ligonių kasų svetainė

Informuojame, kad pradėjo veikti nauja, vieninga ligonių kasų interneto svetainė ligoniukasa.lrv.lt. Nuo gegužės 1 d. įvedę TLK interneto svetainės adresą, į naująją būsite nukreipiami automatiškai.