Apklausa

Ar žinojote, kad pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele nesant apdraustam (-ai) privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, turėsite atlyginti medicinos paslaugų gavimo kitoje ES šalyje išlaidas?Apklausos rezultatai
Taip 61.4% (35):
 
Ne 31.6% (18):
 
Man neaktualu 7.0% (4):
 

Jau balsavo: 57

Žinoti sveika

2007.04.07, "Naujas rytas"

Pacientas turi teisę gauti ligų prevencijos paslaugas

Jau keletą metų teritorinės ligonių kasos skatina finansiškai gydymo įstaigas kuo anksčiau ir tiksliau diagnozuoti ligas. Juk labai svarbu pacientams nustatyti ankstyvąsias ligų stadijas, suteikti efektyvią pagalbą ir tuo pačiu taupyti lėšas, kurias galbūt tektų išleisti kur kas ilgesniam bei brangesniam gydymui. Šias metais iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų yra finansuojamos net 15 šalyje vykdomų sveikatos programų, nemažai tokių paslaugų skirta vaikų ir suaugusiųjų ligų prevencijai.

Nemažai medicininių paslaugų yra skirta vaikų ligų prevencijai. Nuo 2004 m. yra vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantais programa. Tėveliai bei vaikų namų vadovai turėtų žinoti, kad 5–13 metų amžiaus vaikų krūminiai dantys dengiami silantais. Ši medžiaga skirta dantų ėduonies profilaktikai.

Prieš trejus metus startavo gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos programa. Profilaktiškai dėl gimdos kaklelio vėžio 2004–2006 metų laikotarpyje buvo ištirta apie 294 tūkst. moterų (39 proc. visų 30–60 metų moterų, kurioms ir skirta ši programa). Per tą laikotarpį 189 moterų citologiniame gimdos kaklelio tyrime buvo nustatyta vėžio požymių, o 3223 moterų – ikivėžinė būklė, ir laiku imtasi atitinkamo gydymo.

2005 m. pradėta įgyvendinti ir krūties vėžio prevencijos programa. Pernai pagal šią programą mamografiniai tyrimai buvo atlikti 48 tūkst. moterų nuo 50 iki 69 metų.

Tais pačiais metais pradėta finansuoti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, kurios tikslas – sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis (krūtinės angina, miokardo infarktu, smegenų išemija, insultu, periferinių arterijų tromboze), atrinkti sergančiuosius ateroskleroze ar cukriniu diabetu, kurie dar nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai. Pernai pagal šią programą paslaugos buvo suteiktos 21 tūkst. pacientų.

Bene geriausiai vykdoma 2006 m. startavusi vyrų priešinės liaukos vėžio prevencijos programa. Dėl sveikatos šalyje pasitikrino per 98 tūkst. vyrų. Iš jų beveik 4 tūkst. vyrų po pkraujo tyrimų, rodančių prostatos specifinio antigeno – PAS – koncentraciją kraujyje, buvo atlikta priešinės liaukos biopsija, leidžianti patvirtinti arba paneigti prostatos vėžio diagnozę. Tokiu būdu buvo nustatyti 1406 vėžio atvejai. Diagnozavus ligą ankstyvojoje jos stadijoje tikėtina, kad gydymas bus efektyvesnis. Nuo 2003 m. gydymo įstaigoms papildomai skiriama lėšų, jei gydytojai laiku pastebi onkologines ligas. Pernai ankstyvosios stadijos vėžys buvo nustatytas 2385 žmonėms. Už kiekvieną tokį atvejį iš PSDF biudžeto gydymo įstaigai skiriama 1000 litų, tad įstaigos už onkologinį budrumą 2006 m. gavo 2,38 mln. litų. Taip gydytojai skatinami kuo anksčiau diagnozuoti onkologines ligas.

Prieš trejetą metų gydymo įstaigos pradėtos finansiškai skatinti ir už kraujo krešumo būklės ištyrimą, o nuo 2005-ųjų skatinamųjų paslaugų sąrašas dar pasipildė: papildomai mokama už glikozilinto hemoglobino nustatymą, nėščiųjų sveikatos priežiūrą, vaikų iki 1 metų bei neįgaliųjų sveikatos priežiūrą, moksleivių parengimą mokyklai, slaugos personalo procedūras namuose bei būtinąją medicinos pagalbą gyventojams, neįrašytiems į pirminės sveikatos priežiūros įstaigos aptarnaujamų gyventojų sąrašą. Apskritai visoms sveikatos programoms šiemet iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriama 216,3 mln. litų.

Taip pat išspausdinta:
“Naujienos”, 2007 m. balandžio 7d.
"Draugas", 2007 m. liepos 7 d.
"Kaišiadorių aidai", 2007 m. spalio 26 d.

Atnaujinta: 2020.08.03

X
Nauja, vieninga ligonių kasų svetainė

Informuojame, kad pradėjo veikti nauja, vieninga ligonių kasų interneto svetainė ligoniukasa.lrv.lt. Nuo gegužės 1 d. įvedę TLK interneto svetainės adresą, į naująją būsite nukreipiami automatiškai.