Sūnus gimė antrą kartą...

Publikavimo data:2016.04.14

Žymės:

  

2014 m. spalio mėnesį 33 metų kauniečiui Vytautui G. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose buvo atlikta sudėtinga plaučių transplantacijos operacija. Jaunuoliui persodinti donoro plaučiai. Prabėgo pusantrų metų: šiandien jis jaučiasi laimingas ir dėkoja Kauno klinikų gydytojų komandai už šviesą ir atgimimą.

 

Bėdos prasidėjo anksti

Jau vaikystėje Vytauto silpnoji vieta buvo plaučiai: dešimties mėnesių susirgo plaučių uždegimu, o ir vėliau vargino dažni peršalimai, bronchų ir plaučių uždegimai. 2007 m. gydytoja pulmonologė nustatė jam lėtinę uždegiminę kvėpavimo takų ligą.

Per ketverius metus savijauta vis blogėjo, krito svoris, vis labiau trūko oro. Kambaryje vaikščiodavo prisirišęs deguonies aparatą, nes nuolat jautė baisų oro trūkumą – duso, nepaeidavo...  Apie išėjimą iš namų – nebuvo net kalbos.

2014 m. kovą  mama su sūnumi kreipėsi į Kauno klinikų pulmonologijos kliniką. Gydytojams pasiteiravus, ar sutinkąs plaučių transplantacijai, Vytautas neabejojo, nes kitos išeities nebuvo. Jis buvo įrašytas į eilę plaučių persodinimui.

Prieš operaciją aukštas 33- jų metų vaikinas svėrė vos... 52 kg.

 

Operacijos nebijojo

„Prabėgus pusmečiui, spalio 2-ąją mums paskambino iš Kauno klinikų: „Ar galite atvažiuoti? Atsirado donoras“, – pasakoja Vytauto mama.

„Baimės nejutau. Tikėjau ir laukiau“, – prisimena Vytautas.

2014 m. spalio 3-ąją Vytautui buvo atlikta plaučių transplantacija. Operacija pavyko, jo sveikata po truputį gerėjo. „Pradėjo augti svoris. O svarbiausia, galėjau pats, naujais plaučiais, kvėpuoti. Tai buvo tikrų tikriausias stebuklas“, – sako Vytautas.

„Spalio 3-oji – mano gimtadienis. Ir koks lemtingas sutapimas: per mano gimtadienį  antrą kartą gimė mano sūnus“, – su ašaromis akyse kalba moteris.

Pasak Vytauto, dabar jam lengva kvėpuoti, po truputį sugrįžta prarastos jėgos...

 

Plaučių transplantaciją apmoka ligonių kasos

Širdies ar plaučių transplantacija – tai viena iš  sudėtingiausių labai brangių operacijų,  tačiau jų sėkmė, kai išgelbėjama žmogaus gyvybė – pats svarbiausias dalykas.

Gydymas labai brangus. Nuo 2012-ųjų iki plaučių transplantacijos  jaunuolis ligoninėje gulėdavo kartą per mėnesį.

Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos Sutarčių skyriaus vedėjos Jurgos Damulevičienės, nuo 2012 m. iki plaučių persodinimo pacientas ligoninėje gydėsi 43 kartus, o po plaučių persodinimo – 11 kartų. Po transplantacijos, tiek stacionarinio gydymo poreikis, tiek vienų metų išlaidos stacionariniam gydymui sumažėjo net keturis kartus.

Už šias operacijas žmonėms, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu, mokėti nereikia, nes už jas gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos. Už plaučių transplantaciją  vidutiniškai sumokama apie 69 000 eurų. Be to, ligonių kasos apmoka plaučių transplantacijos pooperacinį gydymą ir paciento priežiūrą.

 „Mūsų šeima labai dėkinga Kauno teritorinei ligonių kasai, jau net nežinau, kiek kainuoja mano vaiko gydymas valstybei“, – liūdnai šypsosi p. Vanda.

Tad labai svarbu sveikiems, o dar labiau – sergantiems būti apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, kad prireikus rimtesnio gydymo, juolab sudėtingos operacijos, nereikėtų už jį mokėti patiems.

 

Plaučių transplantacija – itin sudėtinga operacija

Pasak Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos  klinikos vadovo prof. dr. Rimanto Benečio, Vytauto G. atvejis – sėkmingas. Organizmas gerai priėmė svetimus plaučius, savijauta itin pagerėjo. Svarbu, kad pacientas neprarado vilties ir tikėjo operacijos sėkme. Jis dar stebimas gydytojų specialistų, kas pusmetį atliekami reikalingi tyrimai.

Plaučių transplantacija – tai plaučių persodinimas, kai išimami sergantys blogai funkcionuojantys ir ligoniui  įsiuvami  donoriniai plaučiai.

Prieš atliekant šią operaciją, pacientą reikia atsakingai ištirti, įvertinti daug parametrų: ar atitinka kriterijus, ar gali dar  gyventi su savais plaučiais; kokia nauda ir rizika.

Paklaustas, kaip atliekama ši operacija, prof. dr. R. Benetis teigė, kad paprastai dirba dvi brigados: viena (7 žmonės) važiuoja paimti organą, kita (8–9 žmonės) – operuojantys chirurgai, bronchologai, anesteziologai, pulmonologai, anestezistės ir t. t. Iš namų pakviesti gydytojai specialistai atvažiuoja ir dirba naktį. Operacija trunka ilgai, 4–5 valandas.

 „Jeigu širdį, dydžio prasme, implantuoti gana paprasta, tai plaučių transplantacija, ypač donoro parinkimas – kur kas sudėtingesnis. Donoras turi atitikti ligonio krūtinės ląstos dydį: jei plaučiai per maži, gali nepilnai atstatyti kvėpavimo funkciją, jei per dideli – juos reikės suspausti, tuomet plaučiai nefunkcionuos“, –- sako prof. dr. R. Benetis.

Pasak jo,  Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikoje per metus atliekamos

 2–3 plaučių transplantacijos (jos Kaune atliekamos nuo 2007-ųjų). Vieni pacientai sulaukia eilės, kiti – ne, tai priklauso ir nuo to, kaip greitai pavyksta rasti donorą. Jų trūksta, tai didelė problema. Ateityje plaučių transplantaciją pakeis dirbtinis plautis.

 

Padėka išgelbėjusiems gyvybę

„Nuoširdžiai dėkoju donoro artimiesiems, kad gavau tokią brangią dovaną – plaučius. Net neįsivaizduoju, kiek dar būtų reikėję kentėti šį baisų jausmą – oro trūkumą. Be galo dėkingas už gydymą ir didelę kantrybę visiems Kauno klinikų pulmonologijos skyriaus gydytojams,  personalo darbuotojams. Ypač dėkoju prof. Kęstučiui Malakauskui“, – kalbėjo Vytautas. Dėkoju ir gydytojai pulmonologei Deimantei Hoppenot, tuo metu, kai gydžiausi ji dar buvo rezidentė, bet mano sveikata rūpinosi, kaip antroji mama. O už atliktą operaciją ir už tai, kad dabar galiu lengvai kvėpuoti iš visos širdies aš ir mano tėveliai dėkojame kardiochirurgui prof. R. Benečiui ir gydytojų komandai už jų nuostabias rankas ir atliktą tokį stebuklą“.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Veronika Pečkienė

Kauno teritorinės ligonių kasos

vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

 

Atnaujinta: 2016.04.14