Sociologė dr. R. Ališauskienė: gyventojai Lietuvos PSD sistema pasitiki

Publikavimo data:2013.04.10

Žymės: ,

Seime vykusioje Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) organizuotoje metinėje konferencijoje pristatyta 2012 m. pabaigoje atlikto nacionalinio tyrimo ataskaita. Tyrimas parodė, kad Lietuvos gyventojai pasitiki privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistema – pasitikėjimo rodiklis aukštesnis nei vidurkis, siekia 5,9 balo. 

Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės  „Baltijos tyrimai“ atlikto tyrimo rezultatus Seime vykusioje VLK konferencijoje pristačiusi sociologė dr. Rasa Ališauskienė akcentavo gana aukštą pasitikėjimą PSD sistema, ligonių kasomis ir gydymo įstaigomis. Be to, lyginant su pasitikėjimo rodikliais kitose srityse, šia sritimi pasitikima  daugiau nei kitomis.

„Tokia gyventojų apklausa vyksta jau ketveri metai. Vertinamas informuotumas ir pasitikėjimas PSD sistema, ligonių kasomis ir gydymo įstaigomis. Akivaizdu, kad PSD sistema gyventojai dažniau pasitiki negu nepasitiki (asmeninių vertinimų vidurkis siekia 5,9 balo 10 balų skalėje), o labiausiai pasitikima gydymo įstaigomis (6,4 balo). Per tuos ketverius metus rodikliai praktiškai nekinta, jie yra didesni negu vidurkis“, – teigė R. Ališauskienė.

Pasak sociologės, pasitikėjimas vertinamas dviem aspektais: ką žmonės mano apie tai, kaip kiti vertina PSD sistemą, ir kaip ją vertina asmeniškai, remdamiesi savo patirtimi. „Būtent sveikatos apsauga, privalomasis sveikatos apsaugos draudimas ir ligonių kasos yra viena iš tų sričių, kur asmeninio pasitikėjimo lygis yra aukštesnis nei bendrasis. Tai reiškia, kad žmogus labiau pasitiki tuo, ką gauna ir patiria pats, nors mano, kad kiti pasitiki kiek mažiau. Taigi žmonių asmeninė patirtis yra daugiau teigiama, nei  neigiama“, – įžvalgomis dalinosi R. Ališauskienė.

 

abc

 

Pagrindinės tyrimo išvados, pristatytos konferencijos metu, atskleidžia, jog dauguma suaugusių Lietuvos gyventojų mano, kad jų teisė į sveikatos priežiūrą yra užtikrinta (trys iš keturių nurodė, kad visiškai ar iš dalies užtikrinta). Taip pat, daugiau nei pusė apklaustų gyventojų įsitikinę, jog sergantis žmogus Lietuvoje yra užtikrintas, kad gydymo įstaigoje juo bus tinkamai pasirūpinta.

 Taip pat apklausa parodė, kad tik vienas iš dešimties 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nepasitiki medicinos darbuotojų žiniomis ir kompetencija. Tokie rezultatai leidžia manyti, jog gydytojais ir kitais medicinos darbuotojais gyventojai pasitiki daugiau, nei kitomis sveikatos priežiūros grandimis.

 

abc

 

Vis dėlto, labiausiai suaugę Lietuvos gyventojai pasitiki gydymo įstaigomis ir galiojančia PSD sistema – asmeniškai kiekviena iš jų pasitiki keturi iš dešimties gyventojų. Kaip parodė apklausa, visų šių trijų vertinamų institucijų pasitikėjimo lygis yra aukštesnis už vidurkį.

 VLK užsakymu atlikta apklausa vyko 2012 m. gruodžio mėnesį. Iš viso apklausti 1006 respondentai nuo 18 metų ir vyresni (100 atrankos taškų). Jie atitinka minėto amžiaus Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, gyvenvietės tipą. Rezultatų paklaida neviršija 3,5 proc.  

 Šis ir kiti 2013 m. VLK metinės konferencijos pranešimai skelbiami http://www.vlk.lt/

Atnaujinta: 2013.04.10