Išsami informacija išsprendė žmogaus problemą

Publikavimo data:2014.12.04

Žymės: ,

Neretai sunku susivokti informacijos srautuose sprendžiant įvairius gydymo paslaugų  klausimus, ypač tarpvalstybinėje erdvėje. Kauno teritorinėje ligonių kasoje (Kauno TLK) buvusiam Marijampolės gyventojui svarbios informacijos suteikimui sugaištos net 45 minutės.

Tačiau – ne veltui. Žmogus liko labai dėkingas ir patenkintas už išsamias žinias, kurių dėka jam pavyko išspręsti savo problemą.

 Žmonėms, kurie migruoja tarp Lietuvos ir kitų Europos valstybių dirbdami, studijuodami, prireikus gydymo paslaugų, neretai iškyla problemų. Dažna jų priežastis – pamiršta prievolė deklaruoti išvykimą iš Lietuvos arba reikalingos informacijos trūkumas.

Problema atsirado pablogėjus sveikatai

...Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotojai Rasai Valinskaitei –Barščevičienei paskambino Lietuvos pilietis, šiuo metu gyvenantis Anglijoje (ankščiau gyvenęs Marijampolėje), kuris paaiškino – jam reikalinga operacija, bet norėtų, kad ji būtų atlikta Lietuvoje.

Patikrinus duomenų registre asmens duomenis, paaiškėjo, kad ponas Albinas (pašnekovo pageidavimu vardas pakeistas) Lietuvoje nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu jau nuo 2003 metų. Nors vyras Anglijoje gyvena 11 metų, jis nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos. Taigi, visų pirma, Kauno TLK darbuotoja žmogui paaiškino, kad išvykus gyventi iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, privalu deklaruoti išvykimą iš šalies. Ši situacija išaiškėjo atsiradus operacijos poreikiui.

Operacijos atlikimo galimybės Lietuvoje

Kauno TLK specialistė vyrą informavo, kad nuo 2013 m. gegužės 16 d. sveikatos draudimas įsigalioja nuo įmokos sumokėjimo datos. Žmogus, būdamas sąžiningu, pareiškė norą sumokėti visas sveikatos draudimo įmokas, kurias jis skolingas, nes nori, kad operacija būtų atliekama Lietuvoje. Tačiau jis jau buvo mokėjęs įmokas Anglijoje, tai mokant jas ir Lietuvoje gautųsi dvigubas apmokestinimas. Todėl Rasa V. B. patarė ponui Albinui kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, administruojančią privalomojo sveikatos draudimo įmokas, ir pateikti įrodančius dokumentus apie sveikatos draudimo mokesčių mokėjimą Anglijoje, tuomet gal bus atleistas nuo skolos mokėjimo.

Ligonių kasos darbuotoja vyrui paaiškino, kokiais būdais gali būti apmokama Lietuvoje atlikta operacija. Galima kreiptis į Anglijos kompetentingą įstaigą dėl E 112 formos pažymos (ar S2 dokumento) išdavimo, kuri patvirtins, kad už suteiktas gydymo paslaugas Lietuvoje apmokės Anglijos kompetentinga įstaiga, nes ponas Albinas šioje šalyje yra draustas sveikatos draudimu. 

Kitas būdas - pasinaudoti tarpvalstybine sveikatos priežiūra. Jos esmė yra ta, kad  ES valstybėje apdraustam asmeniui suteikiamos planinės medicinos pagalbos paslaugos, už kurias žmogus susimoka pats, o po to dėl išlaidų kompensavimo kreipiasi į kompetentingą įstaigą tos šalies, kurioje jis apdraustas.

Žmogus turi teisę gauti gydymo paslaugas bet kurioje ES šalyje ir susimokėti pats. Tačiau prieš išvykstant į vieną ar kitą valstybę, reikia būtinai sužinoti, kokia tvarka bus kompensuojamos gydymo išlaidos. Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, aiškindama apie tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas, pabrėžė, kad galima kreiptis į į šeimos gydytoją Anglijoje ir pasiteirauti, kokius dokumentus grįžus iš Lietuvos reikės pateikti kreipiantis dėl gydymo išlaidų kompensavimo.

Pokalbis truko 45 minutes

Ponas Albinas buvo labai patenkintas, kad Kauno teritorinės ligonių kasos darbuotoja Rasa Valinskaitė -Barščevičienė suteikė išsamią informaciją apie tai, ko anksčiau nežinojo, t.y. išsiaiškino visas situacijas, kaip galima gauti gydymo paslaugas Lietuvoje. Kantrus pokalbis telefonu tęsėsi 45 minutes, kelis kartus pašnekovui pakartojant tai, kas yra svarbiausia.

Vyras nutarė pats susimokėti už paslaugas, o po to kreiptis į valstybės, kurioje apdraustas sveikatos draudimu, kompetentingą įstaigą ir susigrąžinti gydymo išlaidas. „Aš nežinojau šios informacijos, kurią pakankamai sudėtinga suprasti. Esu labai dėkingas, kad turėjote kantrybės paaiškinti ir kelis kartus pakartoti, kad suprasčiau, kokią turiu pasirinkimo teisę ir kokios atsiveria galimybės“, - džiaugėsi pašnekovas.

...Nors dėl šios informacijos ponui Albinui reikėjo kreiptis į savo šalies, šiuo atveju Anglijos,  kompetentingą įstaigą, tačiau ir Kauno teritorinėje ligonių kasoje jam buvos suteikta informacija apie paciento pareigas, kurias įvykdžius,  įgyjamos teisės bei gydymo pasirinkimo variantai. Žmogus labai dėkojo už išsamią informaciją, nes suprato, kaip veikia sveikatos apsaugos sistema Europos Sąjungos mastu.

Nuoširdi padėka

Ponas Albinas, po kurio laiko paskambinęs Kauno TLK darbuotojai Rasai V.B. suteikusiai jam svarbią informaciją telefonu, papasakojo, kad po pokalbio, praėjus kelioms dienoms, jis išskrido į Angliją ir, pasinaudodamas ligonių kasoje gauta informacija, ten susitvarkė visus reikalingus dokumentus bei po daugelio metų deklaravo išvykimą iš Lietuvos.

Po to atvyko į Lietuvą, kur netrukus jam buvo atlikta reikalinga operacija. Žmogus džiaugėsi sėkmingu gydymu bei sveikatos pagerėjimu, pasakodamas, kad grįžta atgal į Angliją, kur pasinaudodamas tarpvalstybine sveikatos priežiūra, kreipsis į valstybės kompetentingą įstaigą dėl gydymo išlaidų grąžinimo.

„Dar kartą labai noriu jums padėkoti už kantrybę, sugaištą laiką ir aiškiai bei išsamiai suteiktą informaciją, kuri man buvo labai svarbi“, – nuoširdžiai dėkojo p. Albinas.

...Tad jei kyla klausimų dėl gydymosi tarpvalstybinėje erdvėje,  prašome kreiptis į teritorinių ligonių kasų specialistus.

 

Atnaujinta: 2014.12.04