Kauno TLK darbuotojai dalinosi patirtimi su studentais

Publikavimo data:2017.02.06

Žymės:

 

Kauno teritorinės ligonių kasos (Kauno TLK)  specialistė pristatė vėžio prevencines programas Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) organizuotoje konferencijoje, skirtoje Pasaulinei vėžio dienai paminėti. Šių metų konferencijos tema „Teisinga reakcija – sėkmingas gydymas?“.

 

Vėžys – viena iš pagrindinių mirties priežasčių nuo neinfekcinių ligų visame pasaulyje. Lietuvoje 2015 m. duomenimis, jis užėmė antrą vietą mirties priežasčių statistikoje. Lietuvoje vėžiu kasmet suserga apie 18 tūkst. žmonių, ir apie 8 tūkst. žmonių nuo jo miršta.

Konferencijoje norėta atkreipti dėmesį į vėžio problemą, informuoti medicinos studentus, pacientus ir visuomenę, kaip galima išvengti ligos, kaip reikia elgtis ja susirgus, kaip galima padėti sau, kur ieškoti pagalbos.

„Kai kada žmonės nežino, o jeigu ir žino, neskuba dalyvauti prevencinėse programose. Apklausų duomenys rodo, kad beveik 46 proc. šalies gyventojų, galinčių dalyvauti sveikatos programose, jose nedalyvavo. Mažiausiai apie programas žino 18–24 metų žmonės. Tačiau domėtis programomis reikia. Pavyzdžiui, gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje kviečiamos dalyvauti moterys, sulaukusios 25 metų“, – teigia Kauno TLK Kontrolės skyriaus vedėja Nijolė Bijanskienė.

Pasak jos, geriausi gydymo rezultatai pasiekiami, kai liga nustatoma ankstyvojoje stadijoje iki pasireiškiant simptomams, todėl labai svarbu nebijoti ir laiku kreiptis į medikus.

N. Bijanskienė pranešimo metu pristatė Lietuvoje vykdomas 4 vėžio prevencines programas, jų rezultatus. Gimdos kaklelio prevencinėje programoje dalyvauti kviečiamos 25–59 metų moterys, joms sveikatą pasitikrinti reikėtų kas 3 metus. Krūties vėžio prevencinėje programoje dalyvauti gali 50–69 metų moterys, joms tikrintis sveikatą reikia kas 2 metus.

Prostatos vėžio prevencinė programa skirta 50–69 metų vyrams, ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu; sveikatą pagal šią prevencinę programą, priklausomai nuo tyrimų rezultatų, reikėtų pasitikrinti kas 2 ar kas 5 metus. Storosios žarnos vėžio prevencinė programa yra skirta 50–74 vyrams ir moterims, šiems žmonėms kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas.

Konferencijoje gydytoja onkologė chemoterapeutė S. Tulytė ir medicinos psichologė I. Banienė pasidalino  bendravimo su pacientu patirtimi,  pabrėžė, koks yra svarbus gydytojo ir paciento kontaktas bei pasitikėjimas, apžvelgė sergančio žmogaus psichologiją ir baimes, pateikė praktinių patarimų, kaip sergančiajam gali padėti artimieji. Savo gydymo patirtis, jausmus įvardijo ir onkologine liga serganti pacientė.

Kauno TLK primena, kad vasarį prasidėjo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) inicijuotas socialinis projektas „Kylame į kovą su vėžiu“. Projekto partneriais tapusios telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“, „Tele2“ ir „Telia Lietuva“ iki balandžio pabaigos kiekvienam Lietuvos gyventojui išsiųs trumpąją SMS žinutę, raginančią pasitikrinti pagal vėžio prevencines programas. Prie projekto prisijungė ir naujienų portalas „Delfi“, televizija „TV3“, lauko reklamos bendrovė „JcDecaux“, savaitraštis „Lietuvos sveikata“.

 

Kauno teritorinės ligonių kasos informacija

 

Konferencijoje, skirtoje Pasaulinei vėžio dienai paminėti

 

Konferencijoje, skirtoje Pasaulinei vėžio dienai paminėti

 

Konferencijoje, skirtoje Pasaulinei vėžio dienai paminėti

 

Atnaujinta: 2017.02.07

Atkurtai Lietuvai 100 metų

Eiti į elektroninių valdžios vartų puslapį


elektroninių dokumentų pristatymo sistema

Eiti į draudžiamojo puslapį

Vaistų, medicinos pagalbos priemonių kainos

Vaistų paieaka

PASIŪLYMAI

KAUNO TERITORINEI LIGONIŲ KASAI

esveikata

lncp

E teismas

Kauno VSB

Marijampolės VSB